top of page

ABOUT LUNA GRANDE ART

- ABOUT US (ENG) -

 

LUNA SANAT KAFE RESTORAN TİCARET VE TURİZM LİMİTED ŞİRKETİ (Luna Grande Art) was founded by Mihriban Sanıvar on 09.08.2021 in Istanbul, Turkey

 

We provide space, organization and promotion opportunities for group or soloexhibitions, organize events such as art talks, promotions and workshops at various times of the year, and also host workshops in various branches of art. We also carry out activities such as the sale of works and online auctions on our online platforms.

 

Luna Grande Art is primarily designed as an exhibition and workshop venue, and it also aims to host various other activities within its body, thus being a place frequented by art lovers not only on exhibition days but also at other times. ​ ​

 

Aiming to gain a place in the art world with its principled, original and contemporary identity since its establishment, Luna Grande Art includes experienced artists as well as young and talented artists that it believes will take place in important places in the future. With our regularly updated web page, online auctions that we organize personally can be followed live in the virtual environment.

 

Luna Grande Art, which has managed to become one of the most active galleries in its field by hosting more than 40 organizations a year, offers artists, collectors and art lovers the opportunity to view, review and sell on its website and social media.

 

Located in Istanbul, Kadıköy, Rasimpaşa Neighborhood, our gallery is open to visitors between 12:00 - 18:00. You can contact us to have information about exhibitions, workshops and other events.

 

 

- HAKKIMIZDA (TR) -

LUNA SANAT KAFE RESTORAN TİCARET VE TURİZM LİMİTED ŞİRKETİ (Luna Grande Art) 09.08.2021 tarihinde Mihriban Sanıvar tarafından İstanbul Kadıköy'de kurulmuştur. Sanatseverlere karma ve kişisel sergileri için alan, organizasyon ve tanıtım imkanı sunmakta, yılın çeşitli dönemlerinde söyleşi, tanıtım ve workshop gibi etkinlikler düzenlemekte aynı zamanda çeşitli sanat dallarında atölye çalışmalarına ev sahipliği yapmaktadır. Online platformlarda eser satışı ve online müzayede gibi faaliyetler de sürdürmektedir.

Luna Grande Art öncelikle bir sergi ve atölye mekanı olarak tasarlanmış olup bunun yanı sıra diğer muhtelif etkinliklere bünyesinde yer vermeyi, dolayısıyla sanatseverlerin sadece sergi günlerinde değil diğer zamanlarda da uğrak mekanı olmayı amaçlamaktadır.

Kuruluşundan bugüne dek ilkeli, özgün ve çağdaş kimliğiyle sanat dünyasında yer edinmeyi amaçlayan Luna Grande Art deneyimli sanatçıların yanı sıra, gelecekte de önemli yerlerde yer alacağına inandığı genç ve yetenekli sanatçılara yer vermektedir. Düzenli olarak güncellenen web sayfamız ile bizzat organize ettiğimiz online müzayedeler sanal ortamda canlı bir şekilde takip edilebilmektedir.

 

Yılda 40'dan fazla organizasyona ev sahipliği yaparak alanında oldukça aktif galerilerden biri olmayı başaran Luna Grande Art, ressam, koleksiyoner ve sanat severlere internet sitesi ve sosyal medya üzerinden görüntüleme, inceleme ve satış imkanı sunmaktadır. 


İstanbul, Kadıköy, Rasimpaşa Mahallesinde yer alan galerimiz 12:00 - 18:00 saatleri arasında ziyarete açıktır. Sergiler, atölye çalışmaları ve diğer etkinlikler hakkında bilgi sahibi olmak için bize ulaşabilirsiniz.

bottom of page